درخواست مشاوره

تماس با ما

خدماتخدمات پوستی

تکنولوژی در خدمت زیبایی و سلامت پوست، روش های جدید درمان جای جوش

By ژوئن 20, 2018 No Comments

تکنولوژی در خدمت زیبایی و سلامت پوست، روش های جدید درمان جای جوش

درمان جای جوش دغدغه فکری خیلی از افراد است. حتما برای شما هم پیش آمده که گرفتار یکی یا تعداد بیشتری از آن جوش های مزاحم و بدمنظر روی پوست خود شده باشید و حتی بعضی از شما دچار مشکل بزرگتری نیز شده اید، جای جوش. علت به وجود آمدن جای جوش این است که وقتی جوش می زنیم بافت پوست دچار آسیب می شود و سیستم ایمنی بدن به مقابله با آن برمی خیزد. اما گاهی این آسیب دیدگی به طور کامل از بین نمی رود و اثراتی از آن به صورت های مختلف باقی می ماند. این اثر جای جوش یا اسکار نامیده می شود که بدون شک زیبایی پوست را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

-جای-جوش-600x386 تکنولوژی در خدمت زیبایی و سلامت پوست، روش های جدید درمان جای جوش

جوش یا آکنه چیست

نام دیگر جوش آکنه ولگاریس است. وظیفه فولیکول های پوست انتقال دادن ترشحات چربی به سطح پوست است. زمانیکه این منافذ به دلایل مختلف بسته می شود و سپس باکتری موسوم به پروپیونی باکتریوم آکنه در آن نقطه نفوذ می کند و ترشحات محبوس شده را عفونی می کند، این امر موجب التهاب و عفونت و در نهایت موجب بروز جوش می شود. به همین علت است که مواد چرب و مسدود کننده نظیر لوازم آرایشی ممکن است در افراد مستعد منجر به بروز جوش شوند. در واقع اسکار در اثر التهابات شدیدی که در لایه های مختلف موضع جوش رخ می دهد، ایجاد می گردد. این بیماری مختص یک گروه سنی خاص نیست و نوجوانان و جوانان و حتی بزرگسالان تا 40 سالگی ممکن است دچار آن شوند. این بیماری ممکن در نقاط مختلف بدن از صورت، سینه، بازوها، شانه ها، کمر، باسن و… نمایان شود.

 انواع جای جوش

جای جوش به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود.

دسته اول که شایع ترین آن است جای جوش یا اسکار به شکل فرورفتگی است. به این نوع اسکار آتروفیک گفته می شود. جای جوش آتروفیک به دلیل از دست رفتن مقداری از بافت است و شکل های گوناگونی دارد. جای جوش نرم خفیفترین نوع آن است و به شکل مدور یا خطی سطحی وجود دارد و تقریبا با بافت اطراف خود در هم می آمیزد و آنچنان به چشم نمی آید. نوع دیگر آن جای جوش چکشی است که ویژگی هایش عمقی بودن، لبه های دندانه دار و کناره های شیب دار است. این نوع جای جوش معمولا روی گونه ها ظاهر می شود. جای جوش فیبروتیک شدیدترین نوع است و به مرور زمان از جای جوش چکشی به وجود می آید. در ظاهر شبیه آن است با این تفاوت که پایه های آن محکمتر است.

نوع دیگر جای جوش، نوع برجسته یا کلوئید است که به صورت گوشت اضافه روی پوست ظاهر می شود. در واقع برعکس نوع قبلی به جای از دست رفتن بافت، ایجاد بافت اضافه را داریم. این گوشت اضافه سفت و براق است و دلیل به وجود آمدن آن تشکیل فیبروز در اثر التهاب مزمن است.

نوع سوم جای جوش به صورت تغییر در رنگ پوست به صورت لکه هایی با رنگهای مختلف است. تغییر رنگ ممکن است به صورت افزایش رنگدانه (هایپرپیگمنتاسیون) یا کاهش رنگدانه (هایپوپیگمنتاسیون) بروزکند.

پیشگیری از جای جوش

همه ما شنیده ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. در مورد درمان جای جوش این جمله کاملا صدق میکند چون درمان جای جوش به مراتب از درمان خود جوش سختتر و زمانبرتر است. پس بهتر است ابتدا از بروز جوش جلوگیری کنیم تا اینکه پس از ایجاد این حاهای جوش سمج و سفت و سخت به فکر درمان جای جوش بیفتیم. و این امر با مراقبت های مداوم پوستی امکانپذیر است. نکته مهم این است که وقتی فرد دچار جوش شد سریعا به متخصص مراجعه کند و از ایجاد جوش های بیشتر و جای جوش متعاقب آن، پیشگیری کند. این مساله زمانی که یکی از اقوام نزدیک شما این مشکل را دارد حیاتی تر بنظر میرسد چرا که جای جوش تا حدی زمینه ارثی و ژنتیکی دارد. نکته مهم دیگری که برای جلوگیری از بروز جای جوش باید رعایت شود عدم دستکاری، کندن و فشار دادن جوش ها است. چون این عمل منجر به آسیب و التهاب بیشتر و جاگذاری بیشتر جای جوش می شود. جوش باید دوره بهبود خود را به درستی طی کند و دستکاری یا استفاده از لیف و اسکراب تنها مشکل را بدتر می کند.

روش های درمان جای جوش

امروزه تکنولوژی به کمک ما آمده است تا مشکل قدیمی درمان جوش و درمان جای جوش را با کارایی و آسودگی بیشتری حل کنیم. روش های متنوعی در زمینه درمان جای جوش به میدان آمده اند که هر یک از این درمان های جای جوش می توانند برای نوع خاصی از جای جوش اثرگذارترعمل کنند. در ادامه موثرترین روش های درمان جای جوش بحث می شود.

-جای-جوش1 تکنولوژی در خدمت زیبایی و سلامت پوست، روش های جدید درمان جای جوشمیکرونیدلینگ

یک روش درمان جای جوش نسبتا موثر میکرونیدلینگ است. میکرونیدلینگ با استفاده از سوزن های بسیار ریز تعداد زیادی سوراخ کوچک در لایه های پوست ایجاد میکند. بسته به سایز سوزن یا نیدل میزان نفوذ به لایه ها و متعاقبا اثربخشی درمان جای جوش، متفاوت خواهد بود. شاید برایتان سوال پیش بیاید که مجروح کردن پوست چه کمکی به درمان جای جوش میتواند بکند؟ جواب این است که این آسیب های بسیار ریز و جزیی قابل بازسازی هستند. در واقع این آسیب، سیستم ایمنی بدن را فرا میخواند که پوست را ترمیم کنند. این عمل توسط فیبروبلاست ها و ترشح کلاژن و الاستین توسط آنها صورت می گیرد. پس از میکرونیدلینگ، کلاژن سازی باعث صافتر شدن ناهمواریهای پوستی و درمان جای جوش به طور نسبی می شود. عمل میکرونیدلینگ به همراه مزوتراپی(وارد کردن داروها یا فیلرها با سوزن به عمق پوست) نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت.

سابسیژن

شاید بهترین روش برای درمان جای جوش فرورفته فیبروتیک، روش سابسیژن باشد. در این روش اتصالات فیبروزی که فرورفتگی را به پایین می کشد بریده و آزاد می شود. این عمل به همراه میکرونیدلینگ نتایج بسیار خوبی را فراهم میکند.

فیلرها

فیلرها نظیر ژل وهیالورونیک اسید گزینه هایی هستند که برای پر کردن نسبی جای جوش فرو رفته به کار برده می شوند. اما به تنهایی چندان کارایی ندارند و در کنار عمل سابسیژن و میکرونیدلینگ نتیجه خیلی بهتری را باعث می شوند.

جراحی

در این روش درمان جای جوش که به روش پانچ معروف است، به وسیله پانچ کل اسکار برداشته می شود. جای خود پانچ اسکار ضعیفتری ایجاد میکند که توسط لیزر قابل بهبود است.

پیلینگ نقطه ای

این روش لایه برداری است و برای درمان جای جوش فرورفته کم عمق موثر است و نباید برای درمان جای جوش فرو رفته ی عمیق به کار برده شود.

لیزر co2 فرکشنال

این روش درمان جای جوش یک روش غیر تهاجمی است. نور لیزر باعث می شود لایه بیرونی پوست تبخیر شود و پوست زیری که جوانتر و سالم تر است نمایان شود.

روش های درمان جای جوش به همین ها ختم نمی شود اما سعی شد مهمترین و موثرترین آنها برشمرده شود.

 

قیمت و هزینه

قیمت و هزینه درمان جای جوش صورت به عوامل مختلفی مثل نوع جوش و درمانهای مورد نیاز آن، وسعت ناحیه اسکار و تعداد جلسات لازم، بستگی دارد.

 

Author aria

More posts by aria

Leave a Reply

ثبت مشاوره کلینیک آریا